Dostarczamy okna i drzwi w systemach firmy Schüco.
Energooszczędne, pasywne z PCV i aluminiowe.
  

Poradnik

1. WYMIANA OKIEN W ISTNIEJĄCYM BUDYNKU

JAKIE OKNA WYBRAĆ?

Jaki wariant okien wybrać to pytanie zadawane przez większość osób rozważających wymianę stolarki. Kluczowym czynnikiem jest aspekt czy wymiana okien związana jest z programem termomodernizacyjnym budynków. W przypadku budynków termodernizowanych współczynnik przenikalności cieplnej musi oscylować w granicach 0,8-0,9 W/m2K dla całego okna. W celu osiągnięcia takiego parametru konieczne jest zastosowanie pakietu trzyszybowego oraz profilu o odpowiedniej ilości komór. Systemem okiennym spełniającym te kryteria jest  niemiecki profil 7-komorowy Schuco Living MD z pakietem szyb dwukomorowych (3 szybowy) (link do opisu).

Alternatywą dla okien Schuco Living MD jest profil 5-komorowy Schuco CT70.Okna w systemie złożeniowym CT70 występują w wariancie z szybami jednokomorowymi (pakiet 2-szybowy) oraz dwukomorowymi (pakiet 3-szybowy).Okna mogą być z powodzeniem stosowane przy wymianach zarówno w budynkach jednorodzinnych jak i mieszkaniach w blokach. Z uwagi na nieco wyższy współczynnik przenikalności cieplnej okna w systemie złożeniowym CT70 w stosunku do Living MD nie są rekomendowane przy projektach termomodernizacyjnych.

OKNA DWUSZYBOWE CZY TRZYSZYBOWE?

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe? Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań odnośnie wyboru okien. W ogólnym rozrachunku wybór zależny jest od oczekiwań, preferencji oraz budżetu . Jeszcze do niedawna większość producentów stosowała zimną aluminiową ramkę międzyszybową powodującą duże straty ciepła. Obecnie ramki u większości producentów wykonane są ze specjalistycznego kompozytu. Okna naszej produkcji  posiadają tzw. ciepłą ramkę  międzyszybową  Swisspacer w standardzie. Przestrzeń pomiędzy szybami wypełnia gaz szlachetny (najczęściej Argon) gwarantujący odpowiednią termikę całego zespolenia. W budynkach niedocieplonych, słabo izolowanych  straty cieplne odbywają się nie tylko przez okna ale też przez niedocieplone elementy domu. W budynkach tego typu jak i budynkach gospodarczych, garażach sprawdzą się okna dwuszybowe (pakiet  jednokomorowy).

Budynki dobrze docieplone lub z zamiarem docieplenia lepiej wyposażać w pakiety trzyszybowe. Nowe budownictwo powinno być wyposażone również w pakiet szyb dwukomorowych (pakiet trzyszybowy). Warto zwrócić uwagę, że same szyby nie są jedynym wyznacznikiem ciepła. Bardzo ważny jest również profil o dobrej termice oraz prawidłowy montaż.

KOLORYSTYKA OKIEN.OKNA BIAŁE CZY W KOLORZE?

Kolorystyka okien to jedna z najbardziej istotnych kwestii związanej z wizualizacją okien. W pierwszej kolejności należy ustalić czy w przypadku budynków zarządzanych przez administrację nie ma wytycznych odnośnie narzuconej kolorystki. W budynkach starszych uwarunkowania związane z kolorem często wytycza konserwator zabytków. Budynki takie jak domy jednorodzinne zazwyczaj nie podlegają odgórnym decyzjom.

Podstawowym wariantem kolorystycznym są okna białe bez okleiny. Konfiguracja ta jest najbardziej uniwersalna pod względem dopasowania kolorystycznego do istniejących już okien i wykończenia. Dodatkowo wariant ten jest najkorzystniejszy finansowo.

Chcąc połączyć konfigurację okien białych z kolorem można wybrać opcję tzw. koloru jednostronnego. Ten wariant kolorystyczny charakteryzuje się kolorem okna na zewnątrz natomiast wewnątrz stolarka jest barwy białej (bez okleiny ozdobnej). Zewnątrz okno pokryte jest specjalistyczną folią renolitową nadającą jej określoną barwę. W kolorach drewnopodobnych duża gama kolorów występuje z „fakturą drzewa” dającą wyśmienity efekt stylistyczny.

Idąc o krok dalej dobrą opcją jest rozważenie koloru dwustronnego z jednakowym kolorem. W tym wypadku zarówno część zewnętrzna jak i wewnętrzna okna pokryta jest folią renolitową w tym samym kolorze. Jest to najbardziej popularna konfiguracja w nowych budynkach, która ostatnio jednak zaczyna być coraz bardziej powszechna przy wymianach stolarki.

Po przeanalizowaniu dostępnej kolorystki spodobały się dwa różne kolory? Czy można to pogodzić? Oczywiście istnieje również taka opcja aby kolor zewnątrz był inny niż w środku. Można również zastosować wariant  z kolorem białym zewnątrz, natomiast z kolorem wewnątrz. Opcja ta jest doskonałym rozwiązaniem dla osób chcących mieć okna w kolorze wewnątrz jednak nie mogących mieć na zewnątrz z powodu odgórnie narzuconych zasad ustalonych przez administrację budynku.

POMIAR OKIEN DO WYCENY

Wstępny pomiar okien do wyceny można wykonać samemu. Należy zmierzyć otwór okienny „od ściany do ściany”. Każde okno powinno mieć zmierzoną szerokość i wysokość. Po zmierzeniu okien należy określić podział okien (ilość kwater) oraz ich funkcje. Po wykonaniu wstępnego obmiaru można skonsultować się z jednym z naszych doradców technicznych w celu przygotowania wstępnej oferty. Aby sporządzona oferta była jak najbardziej dokładna zaleca się ustalenie istotnych kwestii montażowych. W przypadku zainteresowania wstępną ofertą można umówić się na pomiar, po którym oferta jest aktualizowana. Wizyta doradcy technicznego jest możliwa po uzyskaniu wstępnej oferty sporządzonej na podstawie własnego pomiaru.

DEMONTAŻ  STAREJ STOLARKI

Bardzo istotną kwestią związaną z wymianą okien i montażem nowej stolarki okiennej jest określenie zakresu prac, które będą wykonywane oraz okres w jakim wymiana będzie przeprowadzana. Wymiana okien w istniejącym budynku wiąże się z obszernym zakresem czynności. Przed pracami należy zapewnić dostęp do otworów okiennych oraz wynieść z pomieszczenia zbędne rzeczy, które mogłyby utrudniać przeprowadzenie wymiany. Początek procesu zaczyna się od demontażu starych okien. Demontaż okien może być wykonywany przez klienta lub przez ekipę montażową.

W większości przypadków wykonuje się demontaż okien bez odzysku. W tym wypadku przy demontażu rama jest rozcinana i wyjmowana w kawałkach tak aby narobić jak najmniej uszkodzeń w otworze okiennym. Demontaż okien do ponownego wykorzystania jest bardzo często utrudniony i wymaga dużo więcej pracy z tego powodu zawsze najlepiej skonsultować w późniejszym etapie z doradcy technicznego. W pomieszczeniach gdzie znajdują elementy wykończeniowe takie jak płytki, panele, boazeria lub inne elementy dekoracyjne trzeba wziąć pod uwagę w niektórych przypadkach konieczność ich demontażu.

W sytuacji gdy przeprowadzane prace wymagają czynności przy chodniku, ulicy należy uzgodnić czy nie wymaga to zajęcia chodnika lub pasa drogowego aby nie narażać innych osób na niebezpieczeństwa pojawiające się w przebiegu prac.

MONTAŻ

Kolejnym etapem jest montaż okna. Po zdemontowaniu starej stolarki nowe okno po wcześniejszym ustawieniu i wypoziomowaniu jest montowane. Standardowo montaż odbywa się za pomocą piany i kotew lub dybli.

OBRÓBKA TYNKARSKA

Po zamontowaniu okien możemy zająć się tematem obróbki tynkarskiej ubytków. Podobnie jak demontaż wykonywanie tych czynności może być w zakresie klienta lub ekipy przeprowadzającej usługę montażu. Obróbka tynkarska podstawowa obejmuje uzupełnienie ubytków powstałych przy demontażu starej stolarki do 3 cm od ramy okiennej, w tym zakrycie kotew montażowych. Istnieje możliwość wykonania obróbki tynkarskiej z użyciem płyt K-G oraz kątowników aluminiowych. Jeżeli budynek jest poddawany gruntownemu remontowi  warto rozważyć wykonanie obróbki przez pracowników wykonujących prace tynkarskie w pomieszczeniach dzięki czemu wszelkie obróbki wykonywane były by w tym samym czasie.

WYWÓZ I UTYLIZACJA STARYCH OKIEN

Po przeprowadzonych pracach z wymianą stolarki pozostają stare okna. Starą stolarkę jeżeli nie będzie ponownie wykorzystywana należy zutylizować. Wywóz starych okien po demontażu można zgłosić przy zamawianiu stolarki okiennej lub oddać przy okazji zbiórki gabarytów. Przy większych pracach remontowych polecane jest wynajęcie kontenera zbiorczego na odpady budowlane.

OKNA PCV CZY ALUMINIUM?

PVC oraz aluminium to dwa różne materiały o odmiennych właściwościach. Każdy z materiałów ma zarówno wady jak i zalety, o których warto pamiętać przy wyborze stolarki okiennej.

Okna wykonane w technologii PVC czyli z polichlorku winylu znakomicie sprawdzają się we wszelakim budownictwie. Wyznacznikiem możliwości technologicznych i wykonania okien tarasowych w tej technologii są wymiary okien. Kluczowym parametrem jest wysokość okna. Optymalna wysokość okna balkonowego to zazwyczaj 225-240cm.Za górną granicę przyjmuje się 250cm.Istnieją określone przypadki gdzie wysokość może  być nieco wyższa jednak powinno być to zawsze konsultowane z działem produkcji. Drugim parametrem jest szerokość okna. W tym przypadku dopuszczalne szerokości zależne są rodzaju konstrukcji. Maksymalnym wymiarem w przypadku szerokości jest 400cm dla jednej konstrukcji. Powyżej tego wymiaru zaleca się wykonywać konstrukcje z aluminium.

Na korzyść okien PVC przemawia bogata kolorystyka. Okna PVC w kolorze są pokryte specjalną folią renolitową.  Bez problemu można dopasować barwy okien do gustu oraz synchronizować kolorystykę pod elementy dodatkowe takie jak rolety zewnętrzne, parapety.

Okna Aluminiowe  jak sama nazwa wskazuje wykonane są z materiału jakim jest aluminium. Konstrukcje aluminiowe polecane są przy dużych przeszkleniach oraz oknach o dużej szerokości, wysokości i wadze. W przypadku dużej liczby okien nieotwieranych (tzw. witrynowych) , przesuwnych - lepiej skłonić się właśnie do technologii aluminium. Ze względu na większą wytrzymałość można wykonywać konstrukcje o znacznych wymiarach przekraczających 250cm wysokości. Pod względem możliwości technologicznych okna aluminiowe mają przewagę nad oknami wykonanymi w PVC. Przegrywają jednak pod względem kolorystyki, która jest mniej obfita niż w przypadku okien PVC szczególnie przy kolorach drewnopodobnych. Stosując w budynku zarówno stolarkę PVC jak i aluminiową w domu trzeba mieć na uwadze, że w określonych kolorach pomiędzy dwiema różnym konstrukcjami w tym samym kolorze może występować różnica w odcieniu kolorów. Spowodowane jest to różną technologią nanoszenia powłok na materiał gdzie elementy składowe okien PVC są poddawane procesowi oklejania folią renolitową natomiast aluminiowe lakierowane.

OKNO TARASOWE JAKI TYP WYBRAĆ?

Po określeniu wymiarów okna mamy wstępny zarys dotyczący rodzaju materiału z jakiego będzie wykonane. Następnym krokiem wytyczającym typ konstrukcji jest szerokość okna oraz funkcje jakie ma posiadać  stolarka.

OKNO DWUSKRZYDŁOWE „ Z SŁUPKIEM STAŁYM”

W oknie ze słupkiem stałym po otwarciu dwóch kwater okna słupek je dzielący zostaje w ramie tak jak w standardowym oknie dwuskrzydłowym. Skrzydła okienne mają funkcje otwierania i uchylenia. Taka konfiguracja polecana jest w przypadku gdy nie będziemy wykorzystywać okna do przenoszenia większych przedmiotów takich jak np. meble oraz do okien na piętrze. Z pewnością okno to będzie doskonałym wyborem jeżeli w projekcie mamy jeszcze inne okna tarasowe i rozważamy też aspekt finansowy. W dostępnych projektach budowalnych okna tarasowe tego typu mają najczęściej szerokość 160-200 cm. Istnieje możliwość wykonania okna w szerokości 220 cm jednak wymaga to zastosowania szerszego profilu skrzydła oraz specjalistycznego okucia.

Zalecana szerokość okna 160-200 cm.

OKNO DWUSKRZYDŁOWE Z „SŁUPKIEM RUCHOMYM”

Jeżeli dążymy do tego aby okno było jak najbardziej funkcjonalne dające możliwość przenoszenia większych gabarytów  przez okno warto zdecydować się na okno  z tzw. „z ruchomym słupkiem”. Po otwarciu dwóch kwater jedno ze skrzydeł otwiera się ze słupkiem, który je dzieli. Dzięki temu uzyskujemy przestrzeń umożliwiającą wygodne przenoszenie mebli przy urządzaniu domu czy innych urządzeń wyposażenia wnętrza. Skrzydło otwierające się ze słupkiem ma funkcję otwierania natomiast drugie otwierania i uchylenia. Ten typ okna jest doskonałym wyborem pod względem funkcjonalności oraz ceny. Zwykle okna z ruchomym słupkiem mają szerokość 180-200 cm.

Zalecana szerokość okna 160-200 cm.

OKNO UCHYLNO PRZESUWNE HKS (PSK)

Konstrukcja okna uchylno-przesuwnego HKS znakomicie sprawdza się w przypadkach gdzie otwarcie zwykłego okna balkonowego jest utrudnione lub koliduje z wyposażeniem wnętrza(nie ma możliwości otwarcia całego skrzydła). Jest też dobrą alternatywą pod względem kosztów dla droższego okna przesuwnego nisko-progowego. Najczęściej jedna kwatera jest uchylno-przesuwna natomiast druga nieotwierana. Zasada działania polega na odsunięciu skrzydła od ramy i przesunięcia go po szynie. W oknie jest również funkcja uchylna w skrzydle. Obsługa okna przypomina użytkowanie drzwi w bocznych samochodzie typu VAN. Tak jak w przypadku okna standardowego okna balkonowego konstrukcja nie jest nisko-progowa.

Zalecana szerokość okna do  300 cm – w wariancie dwuskrzydłowym

Zalecana szerokość okna  300 - 400cm  – w wariancie trzyskrzydłowym

OKNO PODNOSZONO-PRZESUWNE NISKO-PROGOWE  HST

Najbardziej popularny system okna przesuwnego. Jest doskonałym wyborem łączącym doskonały design oraz prostotę obsługi. Zasada działania podobna jest do szafy przesuwnej  instalowanej w garderobie lub korytarzu gdzie przesuwamy skrzydło po specjalnej prowadnicy. Okno nisko-progowe posiada próg zlicowany z posadzką co bardzo korzystnie wpływa na codzienną obsługę. Możliwe jest wykonanie okien o znacznej szerokości. W przypadku szerokości powyżej 500 cm lub gdy większość stolarki będą stanowiły konstrukcje aluminiowe najlepszym wyborem będzie zastosowanie okna przesuwnego aluminiowego.

Zalecana szerokość okna (wersja PVC) 250-500 cm- w wariancie dwuskrzydłowym

Zalecana szerokość okna (wersja PVC) 400-650 cm- w wariancie trzyskrzydłowym