Dostarczamy okna i drzwi w systemach firmy Schüco.
Energooszczędne, pasywne z PCV i aluminiowe.
  

Drzwi tarasowe otwierane czy przesuwne – jaki system wybrać?

Idealne drzwi tarasowe to takie, które cechuje wysoka funkcjonalność. Ponadto wyróżnia je nowoczesny i interesujący design. Są również łatwe w montażu, a także gwarantują wysoką trwałość. Sprawdź, który typ drzwi tarasowych spełnia wszystkie te wymagania i wybierz właściwie.

Nie wiesz, jak wybrać drzwi do swojego tarasu: przesuwne czy otwierane? Wiele w tej kwestii zależy od Twoich preferencji, ale również od tego, jak dużą przestrzenią dysponujesz. Dowiedz się, jakie drzwi tarasowe możesz znaleźć w naszej ofercie i wybierz ten model, który będzie zgodny z Twoimi potrzebami, a potem ciesz się wygodą, estetyką oraz wysoką trwałością na lata.

Rodzaje drzwi tarasowych i balkonowych

Drzwi tarasowe i balkonowe różnią się między sobą przede wszystkim mechanizmem działania. Pod tym względem dzielą się na dwa główne typy. Pierwszy z nich to drzwi przesuwne tarasowe. Drugi to drzwi otwierane. Różnice między nimi polegają na mechanizmie ich działania, ale także na funkcjonalnościach, jakie oferują. Różne są także zalety i korzyści z ich posiadania.

Drzwi tarasowe przesuwne

Wyróżnia się dwa główne typy przesuwnych drzwi tarasowych, które dostępne są w sprzedaży – także w naszej ofercie. Są to:

 • drzwi tarasowe HST – inaczej drzwi harmonijkowe; ich działanie opiera się na mechanizmie podnosząco-przesuwnym gwarantującym płynne otwieranie i zamykanie dużych i ciężkich skrzydeł drzwiowych;
 • tarasowe drzwi PSK – czyli drzwi przesuwno-uchylne; przypominają one wyglądem okna balkonowe, a ich mechanizm działania pozwala na przesuwanie skrzydła drzwiowego wzdłuż osi poziomej oraz jego uchylanie dla zapewnienia lepszej wentylacji w pomieszczeniu.

Przeczytaj na blogu: System HST czy PSK. Jaki system tarasowy wybrać?

Główne zalety tego typu drzwi to:

 • oszczędność miejsca;
 • łatwość montażu;
 • prosta i płynna obsługa;
 • atrakcyjny i nowoczesny oraz ponadczasowy design.

Drzwi tarasowe otwierane na zewnątrz

Drugi typ drzwi na taras, jakie możesz spotkać na rynku, to klasyczne rozwiązanie, czyli drzwi otwierane na zewnątrz. Ich skrzydła osadzone są na zawiasach wbudowanych w ramę. Wymagają one znacznie więcej wolnej przestrzeni w promieniu otwarcia, aby można było w pełni z nich korzystać i komfortowo je obsługiwać. Do mniejszych wnętrz polecane są drzwi jednoskrzydłowe otwierane. Jeśli jednak szukasz drzwi na taras do dużego salonu czy przestronnego pokoju, wtedy o wiele lepiej sprawdzą się drzwi dwuskrzydłowe za pomocą których idealnie możesz doświetlić całe wnętrze.

Ich najważniejsze zalety to:

 • niska cena;
 • tradycyjny wygląd – co idealnie sprawdzi się w starszym budownictwie;
 • idealne rozwiązanie do małych pomieszczeń;
 • lepsza wentylacja.

Z jakich tworzyw wykonane są drzwi tarasowe?

Drzwi tarasowe różnią się także materiałem wykonania. Drzwi te produkowane są z PCV, aluminium, a także z drewna. Poznaj bliżej cechy poszczególnych rodzajów:

Plastikowe okna tarasowe posiadają następujące zalety:

 • dobra izolacja termiczna;
 • wysoka odporność na warunki atmosferyczne – drzwi z PCV nie zmieniają koloru pod wpływem słońca i nie korodują;
 • łatwość w utrzymaniu w czystości;
 • atrakcyjna cena – drzwi wykonane z tego materiału są bardzo przystępne cenowo.

Drzwi aluminiowe:

 • posiadają znacznie mniejsze profile, co wpływa na ich estetykę;
 • są bardziej wytrzymałe, co umożliwia na tworzenie dużych gabarytowo przeszkleń z ich wykorzystaniem;
 • dobrze znoszą wilgoć oraz zmienne warunki atmosferyczne. Są one dostępne w szerokiej gamie kolorów, jak i wzorów;
 • zapewniają wysoką izolację akustyczną.

Drzwi drewniane:

 • nadają wnętrzom ciepła i przytulności;
 • wyróżnia je wysoka estetyka;
 • pozwalają na obniżenie rachunków za ogrzewanie, gdyż drewno w znaczący sposób ogranicza straty energii cieplnej z budynku;
 • gwarantują wysoką trwałość;
 • są odporne na uszkodzenia mechaniczne, jak i działanie czynników atmosferycznych.

Przy właściwej pielęgnacji drzwi drewniane tarasowe mogą przetrwać w nienaruszonym stanie przez długi czas, nie zmieniając wyglądu, ani właściwości.

Przeczytaj na blogu: Okna tarasowe – jakie wybrać? Dostępne warianty

Drzwi balkonowe – jaki system wybrać?

Podejmując ostateczną decyzję o wyborze odpowiednich drzwi tarasowych, weź pod uwagę najważniejsze zalety wszystkich systemów. Drzwi przesuwne na taras w systemie HST (jak np. drzwi tarasowe HST Motion o niezwykłej lekkości i trwałej konstrukcji) pozwalają na tworzenie dużych przeszkleń. Zapewnia to nieograniczony dostęp do naturalnego światła słonecznego, co z kolei wpływa na dobre samopoczucie domowników.

Przeczytaj na blogu: Okna energooszczędne – czym są i jak działają?

Z kolei przesuwne drzwi tarasowe PSK są niezwykle proste w obsłudze. Przykład stanowią tu drzwi tarasowe PSK Atrium – specjalne okucia ułatwiają obsługę drzwi, czyli przełączanie między funkcją uchylną, a przesuwną także osobom starszym. Jeśli dodatkowo wybierzesz model z niskim progiem, będą mogły z nich bezpiecznie i swobodnie korzystać dzieci, ale i osoby niepełnosprawne. Wybierając odpowiednie drzwi balkonowe przesuwne, miej też na uwadze ich konkretne zastosowania.

Przeczytaj na blogu: Tanie okna – od czego zależy cena okna? Czy warto kupować tanie okna?

System przesuwny HST sprawdzi się, gdy planujesz w swoim domu naprawdę duże przeszklenia bez dodatkowych funkcjonalności, a przy tym stawiasz na estetykę i lubisz otaczać się przyrodą czy naturalnymi krajobrazami. Natomiast drzwi przesuwne PSK sprawdzą się, gdy stawiasz głównie na funkcjonalność drzwi tarasowych. W tym modelu zastosowano system uchylenia okna bez konieczności otwierania drzwi.

Okno tarasowe przesuwne – bez względu na zastosowany system – pasują do aranżacji nowoczesnych i takich budynków, gdzie reprezentatywność stanowi niezwykle ważną rolę. Drzwi otwierane z kolei dedykowane są do starszego budownictwa. Sprawdzą się one również w mniejszych przestrzeniach – także, jako typowe drzwi balkonowe. Ponadto są to tanie drzwi, które sprawdzą się również wtedy, kiedy nie zależy Ci na dodatkowych udogodnieniach. Jeśli wciąż nie jesteś pewien swojej decyzji – zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami. Razem z pewnością dobierzemy najlepszy dla Ciebie model drzwi tarasowych.