Dostarczamy okna i drzwi w systemach firmy Schüco.
Energooszczędne, pasywne z PCV i aluminiowe.
  

Okna tarasowe – jakie wybrać? Dostępne warianty. Poradnik dla prywatnego inwestora

Na budowę domu jednorodzinnego decyduje się obecnie wiele osób. Wynika to zarówno z dostępności kredytów hipotecznych, jak i z wysokich cen mieszkań w zbiorowym budownictwie. W cenie trzypokojowego lokalu w centrum można bowiem postawić domek o sporej powierzchni i tym samym zyskać pełną niezależność. Taka inwestycja jednak wiąże się z koniecznością podjęcia wielu decyzji. Jedną z nich jest wybór okien tarasowych.

Jakie są rodzaje okien tarasowych?

Wybór okien stanowiących wyjście na taras wymaga też uwzględnienia cech, takich jak komfort eksploatacji czy ilość miejsca potrzebnego do otwarcia skrzydeł. Każdy z tych elementów przyjmuje inną formę, zależnie od konstrukcji okien.

Obecnie producenci oferują cztery rodzaje takich elementów wyposażenia budynku.

Okna tarasowe przesuwne

Ich zaletą jest niewielka ilość zajmowanego miejsca, gdyż otwierane skrzydło przesuwa się równolegle do ściany w specjalnych prowadnicach. Po otwarciu jest ono niewidoczne, a jednocześnie chronione przed uszkodzeniem na skutek przypadkowego uderzenia. Konstrukcję przesuwną może mieć duże okno balkonowe, które będzie łatwiejsze w obsłudze od okna rozwieranego.

OKNO UCHYLNO PRZESUWNE HKS (PSK)

Konstrukcja okna uchylno-przesuwnego HKS znakomicie sprawdza się w przypadkach gdzie otwarcie zwykłego okna balkonowego jest utrudnione lub koliduje z wyposażeniem wnętrza(nie ma możliwości otwarcia całego skrzydła). Jest też dobrą alternatywą pod względem kosztów dla droższego okna przesuwnego nisko-progowego. Najczęściej jedna kwatera jest uchylno-przesuwna natomiast druga nieotwierana. Zasada działania polega na odsunięciu skrzydła od ramy i przesunięcia go po szynie. W oknie jest również funkcja uchylna w skrzydle. Obsługa okna przypomina użytkowanie drzwi w bocznych samochodzie typu VAN. Tak jak w przypadku okna standardowego okna balkonowego konstrukcja nie jest nisko-progowa.

OKNO UCHYLNO PRZESUWNE HKS (PSK)

Zalecana szerokość okna do 300 cm – w wariancie dwuskrzydłowym

Zalecana szerokość okna 300 – 400cm – w wariancie trzyskrzydłowym

OKNO PODNOSZONO-PRZESUWNE NISKO-PROGOWE HST

Najbardziej popularny system okna przesuwnego. Jest doskonałym wyborem łączącym doskonały design oraz prostotę obsługi. Zasada działania podobna jest do szafy przesuwnej instalowanej w garderobie lub korytarzu gdzie przesuwamy skrzydło po specjalnej prowadnicy. Okno nisko-progowe posiada próg zlicowany z posadzką co bardzo korzystnie wpływa na codzienną obsługę. Możliwe jest wykonanie okien o znacznej szerokości. W przypadku szerokości powyżej 500 cm lub gdy większość stolarki będą stanowiły konstrukcje aluminiowe najlepszym wyborem będzie zastosowanie okna przesuwnego aluminiowego.

OKNO PODNOSZONO-PRZESUWNE NISKO-PROGOWE HST

Zalecana szerokość okna (wersja PVC) 250-500 cm- w wariancie dwuskrzydłowym

Zalecana szerokość okna (wersja PVC) 400-650 cm- w wariancie trzyskrzydłowym

Sześć wariantów otwierania z jednym lub dwoma skrzydłami przesuwnymi

Sześć wariantów otwierania z jednym lub dwoma skrzydłami przesuwnymi

Przeczytaj na blogu: System HST czy PSK. Jaki system tarasowy wybrać?

Okna tarasowe dwuskrzydłowe

Są to tradycyjne rozwiązania okienne, stosowane domach jednorodzinnych i zbiorowym budownictwie od wielu dziesięcioleci. System uchylny charakteryzuje się wysoką funkcjonalnością, ale przy dużej powierzchni szyb wymaga często montażu centralnie umieszczonego słupka, który ogranicza przestrzeń wyjścia. Alternatywą są okna tarasowe ze szprosami, w których listewki dzielą szyby na mniejsze fragmenty, ograniczając ich naprężenia i zmniejszając ryzyko pęknięcia.

OKNO DWUSKRZYDŁOWE „ Z SŁUPKIEM STAŁYM”

W oknie ze słupkiem stałym po otwarciu dwóch kwater okna słupek je dzielący zostaje w ramie tak jak w standardowym oknie dwuskrzydłowym. Skrzydła okienne mają funkcje otwierania i uchylenia. Taka konfiguracja polecana jest w przypadku gdy nie będziemy wykorzystywać okna do przenoszenia większych przedmiotów takich jak np. meble oraz do okien na piętrze. Z pewnością okno to będzie doskonałym wyborem jeżeli w projekcie mamy jeszcze inne okna tarasowe i rozważamy też aspekt finansowy. W dostępnych projektach budowalnych okna tarasowe tego typu mają najczęściej szerokość 160-200 cm. Istnieje możliwość wykonania okna w szerokości 220 cm jednak wymaga to zastosowania szerszego profilu skrzydła oraz specjalistycznego okucia.

Zalecana szerokość okna 160-200 cm.

OKNO DWUSKRZYDŁOWE Z „SŁUPKIEM RUCHOMYM”

Jeżeli dążymy do tego aby okno było jak najbardziej funkcjonalne dające możliwość przenoszenia większych gabarytów przez okno warto zdecydować się na okno z tzw. „z ruchomym słupkiem”. Po otwarciu dwóch kwater jedno ze skrzydeł otwiera się ze słupkiem, który je dzieli.

Dzięki temu uzyskujemy przestrzeń umożliwiającą wygodne przenoszenie mebli przy urządzaniu domu czy innych urządzeń wyposażenia wnętrza. Skrzydło otwierające się ze słupkiem ma funkcję otwierania natomiast drugie otwierania i uchylenia. Ten typ okna jest doskonałym wyborem pod względem funkcjonalności oraz ceny. Zwykle okna z ruchomym słupkiem mają szerokość 180-200 cm.

Zalecana szerokość okna 160-200 cm.

Okna tarasowe trzyskrzydłowe

Ten typ konstrukcji sprawdzi się w miejscach, w których trzeba zamontować naprawdę duże okna balkonowe. Podział na trzy części zmniejsza powierzchnię szyb, korzystnie wpływając na ich wytrzymałość. Okna tarasowe trzyskrzydłowe mogą mieć różne warianty – dwa skrzydła otwierane i jedno zamontowane na stałe, jedno skrzydło otwierane i dwa montowane na stałe lub też trzy skrzydła otwierane ruchomymi słupkami.

Okna tarasowe harmonijkowe

To ciekawe rozwiązanie przeznaczone do dużych otworów okiennych. Potrzebują trochę miejsca na otwieranie, gdyż podczas składania ustawiają się prostopadle do powierzchni ściany. Dlatego po jednej i drugiej stronie wejścia trzeba zarezerwować dla nich przestrzeń równą połowie szerokości skrzydła.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien tarasowych?

Okna czy też drzwi tarasowe przesuwne stanowią istotny element architektury domu jednorodzinnego. Z jednej strony zapewniają kontakt ze światem zewnętrznym i dostęp do światła dziennego przez całkiem spore powierzchnie. Jest to szczególną zaletą, gdy budynek ulokowano w otoczeniu zieleni – w lesie lub ogrodzie.

Dowiedz się jakie okna wybrać? Okna PCV czy aluminiowe, które są lepsze?

Z drugiej strony duże przeszklone okna tarasowe to wyższe ryzyko uciekania ciepła z budynku. Z tego względu wielu inwestorów decyduje się na wybór tradycyjnych drzwi balkonowych rozwiernych, co jest rozwiązaniem sprawdzonym, ale często niewygodnym. Dlatego wybierając okna trzeba koniecznie zwrócić uwagę na konstrukcję profili i parametry szyb, które rzutują bezpośrednio na izolację termiczną, aby zachować wysokie parametry energooszczędne.

Dowiedz się okna pasywne – czym są, co warto o nich wiedzieć i jakie wybrać?

Poszczególne rodzaje okien balkonowych różnią się między sobą wyglądem i funkcjonalnością, która w znacznym stopniu decyduje o możliwości ich montażu w konkretnym miejscu. Okno harmonijkowe z pewnością nie sprawdzi się tam, gdzie są małe dzieci, a dwuskrzydłowe o dużych szybach – w salonie wypełnionym meblami i przy małym tarasie. Wygląd i budowa nie są jednak jedynymi istotnymi czynnikami, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze.

Duże okna salonowe nie tylko mają się efektownie prezentować. Muszą też zapewnić komfort we wnętrzu domu. Zważywszy na powierzchnię szyb, istnieje duże ryzyko utraty cennego ciepła. Jakie czynniki warto uwzględnić, aby wybrane okno tarasowe było komfortowe i funkcjonalne?

Izolacyjność

Jedną z najważniejszych cech okien tarasowych, szczególnie tych o dużej powierzchni, jest ich izolacyjność cieplna. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę zarówno na konstrukcję profili, jak i rodzaj czy sposób montowania szyb. Ważnym elementem wyposażenia są też uszczelki, które powinny chronić przed przenikaniem wilgoci.

O izolacyjności okien tarasowych decyduje współczynnik przenikania ciepła. Jest to parametr, który wskazuje, jaka ilość energii cieplnej przepływa przez 1 m2 okna przy założeniu, że różnica pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem wynosi 1 K. Współczynnik ten jest oznaczony symbolem Uw.

Izolacyjność termiczna okna wzrasta, jeśli współczynnik przenikania ciepła maleje. W drzwiach z PCV zazwyczaj wynosi ona 1,2-1,8 W/(m2·K) i w dużej mierze zależy od konstrukcji profili oraz sposobu ich łączenia z szybą.

Ochrona przed włamaniem

Drzwi przesuwne zewnętrzne czy też okna dwuskrzydłowe na balkon są też dużą pokusą dla włamywaczy. Nawet jeśli zamontowano w nich podwójne, czy też potrójne szyby, słabym ogniwem mogą się okazać zawiasy czy zamki. Dlatego wybierając model do domu, trzeba postawić na bezpieczeństwo, czyli wysoką klasę antywłamaniową.

Poziom ochrony przed włamaniem podnosi nawet standardowe wyposażenie w bardzo trwałe elementy ryglujące utrzymujące skrzydło w ościeżnicy. Należy też pamiętać o zamku z kluczykiem, który uniemożliwi otwarcie okna od wewnątrz po wybiciu szyby. Zabezpieczenia antywłamaniowe powinny iść w parze z usztywnieniem profilu stalowym kształtownikiem oraz z szybami o odpowiedniej klasie ochrony.

Współczynnik promieniowania słonecznego

Nowoczesne okna balkonowe o dużej powierzchni powinny też mieć wysoki współczynnik przepuszczalności promieniowania (g). Jest to parametr, który wskazuje, jaki procent energii słonecznej przeniknie do środka przez szybę. Im współczynnik jest wyższy, tym bardziej słońce będzie ogrzewać wnętrze domu. Przy oknach o dużej powierzchni ma to znaczenie (wraz z izolacyjnością) dla ogrzewania domu.

Słupek

Drzwi przesuwne do salonu wychodzące na taras zazwyczaj mają otwierać dom na świat zewnętrzny i zapewniać bliskość natury. Dlatego ważnym elementem jest światło przejścia. W konstrukcjach dwu- i trzyskrzydłowych zazwyczaj jest ono ograniczone słupkiem montażowym, który pozwala na zamknięcie skrzydeł.

Nowoczesne okna balkonowe jednak mogą być wyposażone w słupki ruchome. Podczas otwierania wypinają się one z podstawy i przemieszczają wraz z ramą skrzydła. Dzięki temu przejście nie jest ograniczone żadną przeszkodą.

Próg

Problematyczną częścią okna tarasowego bywa też próg. Jego obecność jest niezbędna nie tylko dla solidnego zamknięcia okna. Umieszczona przy podłodze listwa chroni też wnętrze domu przed nawiewaniem piasku czy wilgoci podczas opadów deszczu.

Optymalna wysokość progu może być różna. Jeśli dom stoi przy plaży lub piaszczystym ogrodzie, wyższa listwa zagwarantuje większą czystość wnętrza. Z kolei małe dzieci i osoby starsze mogą mieć problem z pokonywaniem takiej bariery.

Producenci stolarki okiennej oferują też okna z niskim progiem osadzanym w warstwach podłogowych. Jego wysokość po zamontowaniu wynosi około 2 cm. Dzięki przedłużającym go łącznikom ze stali szlachetnej taki próg można zamontować nawet w bardzo szerokim oknie.

Funkcje otwierania

Standardowo w oknach tarasowych są dostępne funkcje rozwierania i wychylania skrzydła. Można je dowolnie konfigurować tworząc najwygodniejsze połączenie. W przypadku okien przesuwnych istotna jest konstrukcja systemu prowadnic, która powinna zapewnić płynne i lekkie przemieszczanie nawet dużych skrzydeł.

Materiał wykonania

Zastanawiając się, jakie okno tarasowe wybrać do nowego domu, warto też zwrócić uwagę na materiał i konstrukcję profili. Jeśli są to okna plastikowe, rama powinna mieć odpowiednie wzmocnienia ze stali umieszczone w jej wnętrzu. Również okna aluminiowe posiadają stosowne wzmocnienia. Dzięki temu zyska większą sztywność i lepiej zniesie ciężar dużych szyb. Usztywnione ramy są też mniej podatne na włamanie.

Ile kosztuje okno tarasowe i jego montaż?

Aranżacja okna tarasowego wymaga uwzględnienia w budżecie przeznaczonym na budowę domu. Dlatego przed zakupem okien i drzwi tarasowych warto sprawdzić, ile kosztuje model wybrany przez inwestora oraz jak dużo trzeba zapłacić za montaż.

Ale nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, gdyż na cenę usługi wpływa wiele elementów, od konstrukcji i wielkości okna po lokalizację domu czy bariery architektoniczne przy montażu. Trzeba się jednak liczyć z wydatkiem od 2-3 tys. zł w przypadku okien jedno- i dwuskrzydłowych z PVC do 30-40 tys. zł za panoramiczne modele drewniane z systemem HST czy drzwi harmonijkowe.