Budowa i remont domu to zazwyczaj bardzo kosztowne przedsięwzięcia. Osoby, które decydują się na ich wykonanie, zazwyczaj zastanawiają się, jak zaoszczędzić na tego typu inwestycji. Pojawia się wówczas pytanie, czy warto zainstalować tanie okna?
Trzeba mieć świadomość, że w większości przypadków jest to nieopłacalne rozwiązanie. Dzieje się tak z różnych powodów. Dowiedz się, dlaczego inwestowanie w najtańsze okna to zły pomysł.
Co wpływa na cenę okna?
Całkowity koszt zakupu dobrych okien jest uzależniony od różnych czynników. Do najważniejszych z nich zaliczamy:
- materiał wykonania określonych konstrukcji;
- poszczególne parametry techniczne.
Cena okien w znacznej mierze uzależniona jest także od kształtu oraz wymiarów danych modeli. Klasyczne kwadratowe lub prostokątne konstrukcje z reguły kosztują znacznie mniej niż energooszczędne produkty o niestandardowym kształcie lub wielkości, np. okna łukowe. Trzeba też mieć świadomość, że sprzedawane tanio okna zazwyczaj mają dość prostą i nieskomplikowaną budowę. Im większym zaawansowaniem wyróżnia się konstrukcja danego artykułu, tym jest on droższy.
Dowiedz się okna dwuszybowe czy trzyszybowe? – dowiedz się jakie wybrać
Z drugiej jednak strony zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych korzystnie wpływa na funkcjonalność okien drewnianych, aluminiowych i PCV. Jako przykład może posłużyć choćby wykorzystanie powłok premium ECLAZ i ECLAZ ONE w szybach okien energooszczędnych. Tego typu szkło zapewnia konstrukcjom izolacyjność termiczną oraz akustyczną na najwyższym poziomie. Ponadto gwarantuje wnętrzu optymalny dostęp do światła dziennego.
Świetnym rozwiązaniem zazwyczaj okazują się też relatywnie tanie i dobre okna pokryte powłoką selektywną, która redukuje przenikanie promieni słonecznych przez szyby.
Materiał wykonania i jego jakość
Warto mieć świadomość, że okna aluminiowe i drewniane zazwyczaj są znacznie droższe niż modele wykonane z PCV. Niska cena plastikowych konstrukcji nie wynika jednak z ich gorszej jakości.
Sekret niskiej ceny wspomnianych produktów tkwi w ich stosunkowo prostym i niezbyt czasochłonnym procesie produkcyjnym.
Relatywnie tanie i dobre okna z PCV, w przeciwieństwie do konstrukcji z drewna i aluminium, nie wymagają specjalistycznej obróbki. Mimo wszystko wyróżniają się estetycznym wyglądem i funkcjonalnością.
Kupując okna drewniane, warto wziąć pod uwagę różnice w cenie różnych gatunków drewna użytych do stworzenia konstrukcji. Na ogół modele z rzadziej spotykanych surowców (np. modrzewia) są droższe od tych wykonanych z powszechnie dostępnych materiałów budulcowych (np. drewna sosnowego).
Przeczytaj na blogu: Parapet zewnętrzny – stalowy czy aluminiowy?
Parametry techniczne okien
Decydując się na zakup nowych okien, należy również wziąć pod uwagę rozmaite parametry techniczne wybranych konstrukcji. Wśród najważniejszych wymienia się:
- izolacyjność termiczną;
- izolacyjność akustyczną;
- zabezpieczenia antywłamaniowe;
- bezpieczeństwo dla użytkowników.
Poziom izolacyjności termicznej okien zazwyczaj określa się za pomocą tzw. współczynnika przenikania ciepła (Uw). Wskazuje on na ilość watów energii przenikającej przez 1 m2 okna w ciągu godziny przy jednostopniowej różnicy pomiędzy otoczeniem wewnętrznym oraz zewnętrznym.
Innymi słowy mówiąc, za sprawą Uw określa się, jak wiele ciepła ucieka przez ramy i szyby okienne. Nowoczesne okna energooszczędne z reguły odznaczają się niskim współczynnikiem ciepła Uw. Przekłada się to na ich wysoką izolacyjność cieplną oscylującą na poziomie 1,2-1,3 W/m2K. Najtańsze okna na ogół przepuszczają znacznie więcej ciepła. Tym samym przyczyniają się do zwiększenia rachunków za ogrzewanie.
Nowoczesne, energooszczędne okna aluminiowe, drewniane i z PCV powinny także zapewniać domownikom skuteczną ochronę przed hałasem. Większość dźwięków dobiegających z zewnątrz przenika do domu przez pakiety szybowe.
Dowiedz się jakie okna wybrać? Okna PCV czy aluminiowe, które są lepsze?
Do ustalenia optymalnego poziomu izolacyjności akustycznej używa się współczynnika Rw. Do jego obliczenia niezbędne jest ustalenie wartości obciążenia elewacji hałasem. Trzeba też zwrócić uwagę na dopuszczalny poziom dźwięku we wnętrzu budynku.
Wysoka wartość Rw wskazuje na efektywne zabezpieczenie pomieszczeń przed hałasem. Sprzedawane tanio okna zazwyczaj cechują się relatywnie niskim poziomem współczynnika Rw.
Zamontowane w budynku dobre okna drewniane, aluminiowe i z PCV powinny także stanowić trudną do pokonania barierę dla potencjalnych włamywaczy. Tanie okna nie są w stanie spełnić tego wymagania. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na brak wysokiej jakości okuć okiennych.
Dowiedz się okna pasywne – czym są, co warto o nich wiedzieć i jakie wybrać?
Droższe, zaawansowane technologicznie konstrukcje zazwyczaj są wyposażone w specjalne grzybki antywyważeniowe, które montuje się na skrzydle okiennym. Te elementy przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka wyważenia futryny. Klasy odporności okien na włamania określa się za pomocą symbolu RC wskazującego na czas potrzebny do przedostania się do środka.
Dobre okna energooszczędne muszą być bezpieczne w użytku. Warto zainwestować w droższe modele, które są zaopatrzone w odpowiednio dobrane szyby wykonane ze szkła ochronnego. Mogą to być modele laminowane albo hartowane z taflą o grubości właściwie dobranej do gabarytów okna. Stłuczenie tych pierwszych nie powoduje rozpadnięcia się szyby na kawałki. W przypadku drugich rozbite fragmenty mają zaokrąglony kształt. To zmniejsza ryzyko skaleczenia.
Jakość montażu a cena okna
Większość właścicieli domów jednorodzinnych przy zakupie okien decyduje się także na skorzystanie z usługi profesjonalnego montażu. Jest to słuszny krok.
Tylko właściwie zainstalowana stolarka okienna może efektywnie spełniać swoje zadania. Najlepiej jest postawić na profesjonalny „ciepły” montaż okien z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów. Do takich można zaliczyć uszczelniacze, taśmy montażowe i łączniki ramowe marki Illbruck.
Przeczytaj na blogu: Jak zmierzyć okna? Wycena okien
Zamówienie dobrych okien wraz z montażem jest korzystne dla klientów z uwagi na niższe stawki VAT. W takim przypadku oscylują one na poziomie 8%, a nie 23%.
Przeczytaj na blogu: Wymiana okien – jak przebiega. Wszystko co warto wiedzieć o wymianie okien
Czy warto kupować tanie okna?
Podsumowując, można stwierdzić, że zakup najtańszych okien aluminiowych, drewnianych lub z PCV nie jest dobrym rozwiązaniem. Ceny nie należy traktować jako jedynego i najważniejszego kryterium doboru stolarki okiennej. O wiele większe znaczenie ma bowiem estetyczny wygląd okien oraz ich funkcjonalność. Dobrze jest zdecydować się na nieco droższe modele z wyposażeniem zapewniającym bezpieczeństwo i wygodę użytkowania.