Dostarczamy okna i drzwi w systemach firmy Schüco.
Energooszczędne, pasywne z PCV i aluminiowe.
  

Okna energooszczędne – czym są i jak działają?

Dzięki producentom profili okiennych takim jak Schüco, technologia okien jest znacznie lepsza niż kiedykolwiek wcześniej. Dlatego inwestycja w energooszczędne okna szybko się zwraca. Od momentu ich zamontowania, możesz  cieszyć się komfortem cieplnym zimą i latem, bez konieczności ponoszenia wysokich wydatków na ogrzewanie i klimatyzację.

Czym jest współczynnik przenikania ciepła Uw i jakie ma znaczenie?

Z pewnością każdy z nas chce wybierać jak najlepsze materiały budowlane, które przyniosą długoterminowe oszczędności. Jeśli chodzi o stolarkę okienną, ważne jest przede wszystkim  znalezienie energooszczędnych okien, które przyniosą trwałe oszczędności na wydatkach za energię.

Okna zapewniają świeże powietrze i naturalne światło. Dzięki nim możesz cieszyć się pięknym widokiem z wnętrza własnego domu. Okna mogą jednak okazać się rozczarowaniem, jeśli nie są wystarczająco szczelne lub wykonane są z słabej jakości materiałów często źle dobranych .

Szacuje się, że przez źle dobrane okna może uciekać nawet 20 proc. ogrzanego powietrza. Ważne jest więc zwrócenie uwagi na współczynnik przenikania ciepła Uw, który informuje, jak bardzo energooszczędne są okna. Parametr ten określa, ile energii cieplnej przenika przez każdy metr kwadratowy stolarki okiennej.

Na współczynnik Uw wpływ mają między innymi:

  • wielkość przeszkleń,
  • system profili okiennych,
  • liczba przeszkleń,
  • rodzaj wentylacji.

Oczywiście nie ma całkowicie szczelnych okien, ponieważ zawsze jakaś ilość ciepła ucieknie przez otwory okienne. Jednak wybierając okna o jak najniższym współczynniku Uw, masz pewność, że te straty będą naprawdę minimalne.

Jakie więc należy wybrać okna do domu energooszczędnego? Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, okna energooszczędne nie mogą mieć współczynnika Uw wyższego niż 0,9 W/(m²·K). Taka wielkość parametru dotyczy pomieszczeń, w których temperatura wynosi powyżej 16°C.

Okna trzyszybowe zamiast dwóch

Wiele ciepła ucieka przez szyby, dlatego okna należy tak zaprojektować, aby temu zapobiec. Pojedyncza, a nawet podwójna tafla szkła nie zapewni wystarczającej izolacji termicznej. Dlatego obecnie stosuje się okna trzyszybowe, które zapewniają optymalną efektywność energetyczną. Nie tylko skutecznie ograniczają przenikanie ciepła, ale również zapewniają odpowiednią izolację akustyczną.

Dowiedz się okna dwuszybowe czy trzyszybowe?

Przeważnie nie ma większego sensu montować okna z poczwórnym przeszkleniem, bo tego typu konstrukcje są cięższe oraz droższe niż trójszybowe. Nawet jeśli zapewniają jeszcze większe oszczędności na ogrzewaniu, to mogą być one niewspółmierne do kosztów, jakie trzeba ponieść w związku z ich zakupem.

Jak skonstruowane jest okno energooszczędne?

Okna energooszczędne to nie tylko potrójna szyba, ale przede wszystkim specjalna technologia, która sprawia, że są tak szczelne. Na wysoki standard okien wpływ mają między innymi odpowiednie profile i proces produkcji.

Niemiecka firma Schüco tak zaprojektowała swoje produkty, aby zapewniały maksymalną efektywność energetyczną, oferując jednocześnie komfort w domu przez cały rok. Wymaga to użycia odpowiednich materiałów i ciągłego udoskonalania technologii produkcji.

Podstawą okna jest przede wszystkim rama i materiał, z którego została wykonana. Profile najczęściej zrobione są z PCV, aluminium i coraz rzadziej z drewna. Trwałość ramy ma  wpływ na żywotność całego produktu i współczynnik przenikania ciepła.

W celu poprawy parametrów cieplnych samego szkła, energooszczędne okna mogą być pokryte specjalną powłoką. Przeważnie umieszcza się ją na wewnętrznej stronie zewnętrznej szyby okna. Dzięki temu ciepło nie ucieka zimą z domu.

Schüco CT70 RONDO

Schüco CT70 RONDO

Z kolei latem powłoka zapobiega przedostawaniu się ciepła z zewnątrz do domu. Dodatkowo chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym, zabezpieczając wnętrze i meble przed blaknięciem. Pomiędzy taflami szkła zwykle znajduje się specjalny gaz, który jest bezwonny, bezbarwny i nietoksyczny. Przeważnie jest to argon. Szlachetny gaz ma lepsze właściwości izolacyjne niż zwykłe powietrze.

Dowiedz się jakie okna wybrać? Okna PCV czy aluminiowe, które są lepsze?

W celu zachowania odpowiedniej odległości między przeszkleniami, stosuje się przekładkę. Ramka dystansowa pomaga stworzyć uszczelnienie wokół tafli szkła w miejscu, w którym stykają się one z ramą. Ciepła ramka dystansowa izoluje okno i ogranicza przenikanie ciepła przez szyby i ramy.

Jakość oraz ilość izolacji są kluczowe dla zapewnienia odpowiedniej energooszczędności. Większość okien ma uszczelki wzdłuż krawędzi okna. Im więcej ich jest, tym lepiej. Jednak nawet najbardziej energooszczędne okna będą bezużyteczne, jeśli zostaną źle zamontowane. Prawidłowa instalacja przyczynia się do trwałości stolarki oraz zachowania szczelności. Dlatego korzystaj ze sprawdzonej ekipy budowlanej.

Wentylacja w oknach energooszczędnych

Również wentylacja w oknach energooszczędnych jest specjalnie zaprojektowana. Dzięki temu w pomieszczeniach – nawet przy zamkniętych oknach – zawsze jest świeże powietrze. Na przykład Schüco stosuje wentylację aktywną, pasywną oraz hybrydową, która jest połączeniem dwóch wcześniejszych systemów.

Wszystkie elementy wentylacji są dyskretnie schowane. Zapewniają optymalny dopływ powietrza, jednocześnie chroniąc przed stratami ciepła.

Okna energooszczędne. Ile kosztują? Kiedy inwestycja się zwraca?

Okna energooszczędne coraz częściej stają się standardem w polskich domach. Choć są one droższe niż zwykłe produkty, to taka inwestycja szybko się zwraca. Przez nieszczelne okna ucieka bardzo dużo ciepła, dlatego zamontowanie energooszczędnych okien sprawi, że niemal natychmiast spadną rachunki za ogrzewanie.

Ceny okien energooszczędnych są więc adekwatne do korzyści, jakie dają. Postaw na najlepsze produkty, jakie oferuje firma Okna Mielczarek.