Dostarczamy okna i drzwi w systemach firmy Schüco.
Energooszczędne, pasywne z PCV i aluminiowe.
  

5 rzeczy, o których warto pomyśleć, przed kupnem okna

Zakup okien jest bardzo ważnym etapem w budowie domu. Na rynku dostępne są różne rodzaje stolarki okiennej różniące się materiałem z jakiego są wykonane, ilością szyb, okuciami, funkcjami. W większości projektów jest oddzielne zestawienie zawierające informacje z funkcjami okien i ich wymiarami. Przed wyborem stolarki warto ustalić kilka ważnych kwestii rzutujących na koszty, funkcjonalność oraz bezpieczeństwo.

Sprawdź wymiary stolarki oraz zalecaną technologię wykonania okien

Obecnie stolarka okienna do nowego budownictwa wykonana najczęściej jest w materiału PVC lub aluminium. Niektóre projekty zawierają informację o zalecanej technologii wykonania okien w innych nie ma tej informacji. W przypadku braku informacji w zestawieniu czy stolarka ma być aluminiowa czy też PVC warto przyjrzeć się wymiarom okien. Okna PVC z reguły wykonywane są do wysokości 240-250cm oraz do szerokości 400cm. Powyżej tych wartości warto rozważyć okna aluminiowe.

Dowiedz się jakie okna wybrać? Okna PCV czy aluminiowe, które są lepsze?

Przyjrzyj się podziałom okien i ich funkcjom

W zestawieniu stolarki okiennej okna mają zaznaczone funkcje. Jeżeli projekt nie zawiera zestawienia należy przyjrzeć się rzutom budynku i wymiarom okien. Nie w każdym wypadku da się wykonać okna w proponowanych podziałach i funkcjach. Po wybudowaniu budynku i przygotowaniu otworów bez konsultacji mogą wystąpić problemy i będzie konieczna modyfikacja otworów o ile zmiany będą możliwe.

Zwróć uwagę na wymagania odnośnie szyb i parametrów okien

Stolarka w nowym budownictwie powinna charakteryzować się określonymi parametrami odnośnie przenikalności cieplnej. Dla budynków mieszkalnych obecna norma to współczynnik przenikalności cieplnej w granicach 0,8-0,9 W/m2K dla całego okna. Aby osiągnąć taki parametr konieczne jest zastosowanie profilu o odpowiedniej ilości komór oraz pakietów trzyszybowych szybowych o określonych parametrach. Obecnie wiele budynków z powodów bezpieczeństwa wyposażanych jest dodatkowo w szyby bezpieczne P2,antywłamaniowe P4 lub hartowane.

Dowiedz się okna pasywne – czym są, co warto o nich wiedzieć i jakie wybrać?

Dowiedz się okna dwuszybowe czy trzyszybowe?

Poszukaj informacji o montażu

Wraz z rozwojem branży budowalnej oraz wzrostem znaczenia tematu energooszczędności okien dostępnych jest coraz więcej rodzajów montażu stolarki. Podstawowym montażem jest montaż z użyciem piany i kotew. Drugim najbardziej popularnym typem jest montaż ciepły w murze gdzie poza pianą i kotwami stosuje się dodatkowo taśmy paroizolacyjne i paroprzepuszczalne. W budynkach pasywnych coraz większe uznanie zdobywa montaż na konsolach w warstwie ocieplenia. Obszerne projekty zazwyczaj zawierają informację o sugerowanym typie montażu. Warto przyjrzeć się tej kwestii gdyż niektóre typy montaży muszą być uwzględnione na etapie projektu lub wymagają odpowiedniego przygotowania otworów podczas budowy.

Zastanów się nad kolorystyką

Kolorystyka okien jest obecnie o wiele bardziej bogata niż dawniej. Na rynku wśród kolorów stolarki okiennej dostępna jest szeroka paleta kolorów, wśród której każdy znajdzie barwę dostosowaną do swoich preferencji. Przy wyborze okleiny należy jednak zwrócić uwagę czy dany kolor jest kolorem standardowym typowym i czy nie jest dostępny za dopłatą. Drugą kwestią jest dostępność elementów dodatkowych do domu takich jak brama garażowa, rolety zewnętrzne, drzwi zewnętrzne gdzie nie zawsze mamy możliwość dopasowania kolorystycznego z oknami w przypadku mniej popularnych kolorów. Kolory drewnopodobne w przypadku okien aluminiowych wymagają dużej dopłaty.

Najważniejszą czynnością przed zakupem okien jest konsultacja z doradcą w zakresie stolarki okiennej. Najlepiej jest to zrobić przed rozpoczęciem budowy na etapie projektu jest największa możliwość zmian. Dzięki dokładnemu przeanalizowaniu tematu stolarki okiennej uniknięcie Państwo niepotrzebnych kosztów oraz ewentualnego rozczarowania.