Dostarczamy okna i drzwi w systemach firmy Schüco.
Energooszczędne, pasywne z PCV i aluminiowe.
  

Kolor okien – jak dobrać kolor okien do elewacji i wnętrza budynku?

Kolorystyka okien wpływa na wygląd całego budynku oraz wystrój wnętrz. Okna powinny współgrać wizualnie przede wszystkim z elewacją domu oraz pokryciem dachowym. Popularnym wyborem są okna w kolorze białym lub drewnopodobnym. Z kolei do nowoczesnego budownictwa pasuje stolarka aluminiowa w kolorze antracytowym.

Jakie kolory okien są najczęściej wybierane?

Wybierając okna w pierwszej kolejności należy ustalić, czy nie ma jakichś odgórnie narzuconych norm dotyczących kolorystyki. Dzieje się tak często w przypadku wielolokalowych budynków zarządzanych przez administrację. Z kolei w starych kamienicach uwarunkowania związane z kolorem mogą zostać narzucone przez konserwatora zabytków.

Domy jednorodzinne zazwyczaj nie podlegają odgórnym decyzjom. Możesz więc wybrać dowolny kolor. Najczęściej klienci decydują się na okna białe lub okna o okleinie drewnopodobnej. Chętnie wybieranym wariantem kolorystycznym są okna białe bez okleiny. Wynika to przede wszystkim ze względów finansowych. Okna białe są po prostu tańsze niż wykończone kolorową okleiną. Ponadto łatwo można je dopasować do niemal każdego koloru elewacji lub dachu.

Dom jednorodzinny, okna PVC CT70 Rondo, kolor złoty dąb, drzwi wejściowe PVC SCHÜCO z wypełnieniem Adeco

Dom jednorodzinny, okna PVC CT70 Rondo, kolor złoty dąb, drzwi wejściowe PVC SCHÜCO z wypełnieniem Adeco

Popularnym rozwiązaniem są również okna zwieńczone okleiną drewnopodobną. Dobrze współgrają one w szczególności z klasyczną bryłą budynku. Drewno jest traktowane jako materiał szlachetny i podkreślający wartość budynku. Modne są na przykład okna w kolorze orzecha, ale możesz też wybrać inny odcień „drewna” spośród wielu dostępnych propozycji.

Kolor okien a kolor elewacji i pokrycia dachowego

Okna należy przede wszystkim dopasować do kolorów dachu oraz elewacji. Wszystkie te elementy architektoniczne powinny tworzyć estetyczną całość. Inwestorzy przeważnie najpierw wybierają kolor dachu, a później dostosowują do niego elewację oraz okna. Połączenia kolorystyczne mogą zależeć również od otoczenia budynku, jego wielkości oraz indywidualnych gustów. W sytuacji, gdy dom otoczony jest zielenią, lepiej unikać jaskrawych kolorów, aby bryła budynku nie wyróżniała się zbytnio na tle natury.

Modne są ostatnio domy zwieńczone ciemnym dachem i wykończone jasną elewacją. Jaki kolor okien należy wówczas zastosować? Z pewnością w tym przypadku dobrze będzie wyglądała stolarka w kolorze białym oraz innych jasnych odcieniach lub wręcz przeciwnie – w kolorze antracytu. Okna drewnopodobne, podobnie jak białe, również mają uniwersalne zastosowanie. Dobrze komponują się z jasno-żółtym kolorem elewacji oraz naturalnym drewnem.

Jakie okna będą pasować do nowoczesnego wnętrza i bryły budynku?

W domach i mieszkaniach utrzymanych w nowoczesnym stylu dominują odcienie czerni i szarości, które bardzo dobrze współgrają z elementami metalowymi. Tego typu aranżacja wnętrz wiele czerpie z surowych rozwiązań, a także z minimalistycznego stylu, w którym przeważają stonowane kolory.

Dowiedz się jakie okna wybrać? Okna PCV czy aluminiowe, które są lepsze?

Wybierając okna do nowoczesnego wnętrza najlepiej zamówić okna aluminiowe w kolorze antracytu lub innych odcieniach szarości. Modne, aluminiowe okna o dużych przeszkleniach z jednej strony podkreślają modernistyczny charakter bryły, a z drugiej nie rzucają się aż tak bardzo w oczy.

Dom jednorodzinny, stolarka aluminiowa YAWAl TM77 HI + DP150 + TM74, kolor strukturalny

Dom jednorodzinny, stolarka aluminiowa YAWAl TM77 HI + DP150 + TM74, kolor strukturalny

Dzięki temu otrzymujesz dodatkową korzyść. Twój dom wyróżnia się spośród innych budynków, a stonowane szare kolory sprawiają, że wygląda naprawdę gustowanie. Antracyt znakomicie pasuje do metalowych elementów oraz jasnej elewacji i czarnego dachu. Przeszklenia zamknięte w aluminiowych ramach rozświetlają wnętrze, a także stanowią nowoczesną kompozycję. Dodatkowo możesz również pomyśleć o odpowiednich roletach lub żaluzjach.

Klasyczna bryła budynku, jaki kolor będzie najlepszy?

W przypadku klasycznej bryły sprawdzą się zarówno okna w kolorze białym, jak i w odcieniach drewnopodobnych. Wiele zależy od dostępnego budżetu i indywidualnych preferencji. Duże znaczenie ma także kolor elewacji i pokrycia dachowego.

Kolor biały jest najczęściej wybierany ze względu na niską cenę. Tego typu okna są uniwersalne i pasują zarówno do ciemnej, jak i jasnej elewacji, a także praktycznie każdego koloru dachu.

Pewną wadą tego rozwiązania jest to, że białe okna bardziej się brudzą i wymagają częstszego mycia. Dlatego w przypadku klasycznej bryły klienci decydują się często na okna wykończone okleiną drewnopodobną. Ramy okienne w kolorze orzechu lub innych odcieniach brązu pasują do jasnych oraz żółtych tynków, a także ciemnego dachu.

Można również wybrać opcję tzw. Koloru jednostronnego. Wariant ten charakteryzuje się kolorem okna na zewnątrz, a innym wewnątrz budynku. Najczęściej w środku stolarka jest barwy białej, a na zewnątrz rama okienna pokryta jest specjalistyczną folią renolitową w wybranym kolorze. W przypadku tradycyjnej bryły najlepszy efekt stylistyczny da połączenie bieli z okleiną drewnopodobną.


Idąc o krok dalej można również rozważyć jednakowy kolor dwustronny. W tym wypadku zarówno część zewnętrzna, jak i wewnętrzna okna pokryta jest folią renolitową o takiej samej barwie. Istnieje również trzecia opcja, w której kolor biały jest na zewnątrz, natomiast odcienie drewnopodobne znajdują się w środku. Alternatywa ta jest doskonałym rozwiązaniem dla osób gustujących w brązowych kolorach, które z różnych powodów nie chcą mieć okleiny na zewnątrz.