Dostarczamy okna i drzwi w systemach firmy Schüco.
Energooszczędne, pasywne z PCV i aluminiowe.
  

Wymiana okien – jak przebiega. Wszystko co warto wiedzieć o wymianie okien

Czujesz jak od okna ciągnie zimne powietrze? A może czujesz frustrację z powodu odchodzącej z okien farby? Powodów, które wpływają na podjęcie decyzji o wymianie okien potrafi być wiele.

Taka wymiana musi być przeprowadzona w sposób szybki, skuteczny, a przede wszystkim dokładny. Dzięki temu unikniesz podstawowych błędów, takich jak złe wymiary okna lub brak odpowiedniego pozwolenia.

W poniższym artykule przedstawimy Ci wszystkie najważniejsze aspekty wymiany okien. Przeprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku i wskażemy, jakich błędów unikać jak przeciągu. Zapraszamy do lektury!

Wymiana okien – kiedy jest konieczna?

Jest wiele czynników, które dobitnie wskazują na to, że czas wymiany okien właśnie nadszedł. Najczęściej okna są wymieniane ze względu na utratę ciepła, ale to niejedyny powód sugerujący ich zmianę.

Co więcej, sugerowanie się okresem gwarancyjnym stolarki okiennej także nie jest dobrym pomysłem. Średnio wynosi ona od 5 do 10 lat, zaś trwałe i szczelne okna są w stanie przetrwać nawet imponujące 25 lat.

Dlatego też wymiana okien powinna być rozważona wtedy, gdy:

  • Okna są nieszczelne – jeżeli jesteś w stanie zaobserwować przenikanie wilgoci do wnętrza pomieszczenia lub do murów (mimo zmiany uszczelek), to wyraźny znak, że okna należy wymienić.
  • Hałas z ulicy jest coraz bardziej uciążliwy – brak odpowiedniej izolacji akustycznej jest mocno uciążliwy, szczególnie w przypadku wysokiego poziomu hałasu. Dźwiękoszczelne okna o wyższym Rw zagwarantują satysfakcjonujące wytłumienie dźwięków z zewnątrz.
  • Uszkodzenia w stolarce okiennej są widoczne gołym okiem – pęknięcia, odpadająca farba oraz wyszczerbienia wskazują na to, że okno zaczyna tracić swoje walory estetyczne.
  • Chcesz obniżyć rachunki za ogrzewanie – nieszczelne okna potrafią szybko wyziębiać pomieszczenie, dlatego wymiana okien na nowe z większym współczynnikiem ciepła zapewni lepszą termoizolację.

Mówiąc o wymianie okien, warto wspomnieć także o czasie, kiedy najlepiej wykonywać prace montażowe. Otóż panuje błędne przekonanie, iż jesień i zima nie są odpowiednim momentem na zmianę stolarki okiennej.

Oczywiście optymalne są miesiące wiosenne i letnie, jednakże nawet późną jesienią lub zimą, również jest możliwa wymiana okien. Tak naprawdę jedyną barierę stanowi temperatura, która nie może spaść poniżej -10°C.

Zanim zdecydujesz się na wymianę stolarki okiennej przeczytaj jakie okna wybrać. Będzie to decyzja czy będą to okna PVC (plastikowe), drewniane czy aluminiowe. Należy zwrócić uwagę na rodzaj pakietów szybowych oraz współczynniki charakterystyczne dla okien. Wszystkiego dowiesz się w naszych poradnikach:

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe?

Okna PCV czy aluminiowe, które są lepsze?

Czy wymianę okien trzeba zgłosić?

Formalności przy wymianie okien odgrywają dość istotną rolę. Ich bagatelizowanie może przysporzyć Ci sporo problemów, dlatego przed wymianą stolarki okiennej, zawsze warto się upewnić, czy w Twoim przypadku musisz taki fakt zgłosić.

Jeżeli wymieniasz okna i będą one miały taki sam wymiar i układ skrzydeł, to nie musisz nigdzie tego zgłaszać. Wyjątkiem od tej reguły są oczywiście budynki zabytkowe oraz te należące do spółdzielni lub wspólnoty (mieszkanie w bloku). Wówczas musisz uzyskać zgodę zarządcy budynku. Zaś w przypadku budynku zabytkowego, wymagana jest zgoda konserwatora zabytków.

Masz dom wielorodzinny i chcesz wymienić okna na całkowicie inne? Jeśli będą odbiegały wielkością, kolorystyką oraz podziałem skrzydeł od tych poprzednich, to musisz wystosować odpowiednie zgłoszenie do starostwa.

Jak prawidłowo zmierzyć okna przed wymianą?

Kwintesencją udanej wymiany okien jest ich odpowiednie zmierzenie – jeszcze przed zakupem. Nawet najmniejszy błąd w tej kwestii narazi Cię na dodatkowe i niepotrzebne koszty.

Kucie murów czy niszczenie elewacji, aby dopasować zbyt duże okno, to tylko niektóre z prac, które pojawiają się w przypadku źle wymierzonego okna.

Jeżeli zatem planujesz wymianę okien plastikowych na okna o takich samych wymiarach, to sytuacja jest prosta i każdy sobie z nią poradzi. Za pomocą najprostszego metra mierzysz ościeżnicę od strony pomieszczenia. Taki pomiar wraz z określeniem podziałów i funkcji jest wystarczający do uzyskania wstępnego kosztorysu. Przed podpisaniem umowy na zakup nowej stolarki sugerujemy weryfikację wymiarów przez doświadczonego pracownika z firmy, z którą  zamierzamy zawrzeć umowę. Osoba dokonująca dokładnego obmiaru określi dokładny wymiar nowych okien wraz z uwzględnieniem luzów montażowych.

Zastanawiasz się teraz, po co są luzy montażowe, skoro przy wymianie okien tak ważna jest dokładność? Otóż są one niezbędne, aby zachować odpowiednie luzy dylatacyjne oraz miejsca na warstwę pianki, która będzie znajdowała się pomiędzy ościeżnicą a murem.

Komplikacje pojawiają się przy wymianie okien na większe. Oczywiście nie chodzi o sam fakt pomiaru, ale o całą otoczkę związaną z taką ingerencją w otwory okienne. Często potrzebne są urzędowe formalności (o czym pisaliśmy powyżej), które ciągną za sobą konieczność wykonania projektu przebudowy. Samodzielnie nie określisz nowej lokalizacji okna lub jego nowego rozmiaru, gdyż zawsze musi to zrobić specjalista.

Montaż okien krok po kroku – jak przebiega?

Skoro już wiesz, jak wygląda teoria, czas na praktykę! W kilku punktach przedstawiamy przebieg wymiany i montażu okien od A do Z, czyli:

  • Usuwanie starego okna – w pierwszej kolejności należy zdjąć skrzydła, po czym usunąć ościeżnicę.
  • Przygotowanie otworu okiennego pod montaż nowych okien – należy zadbać o to, aby usunąć wszystkie wystające fragmenty poprzedniego montażu, takie jak na przykład fragmenty tynków. Dokładne oczyszczenie otworów okiennych zapobiegnie powstaniu tzw. mostków termicznych, przez które ucieka ciepło.
  • Montaż kotew lub dybli.
  • Osadzenie ościeżnicy – w trakcie pracy trzeba pamiętać o prawidłowym wypoziomowaniu ościeżnicy oraz jej stabilizacji za pomocą klinów w narożnikach i na obwodzie. Zamontowaną ościeżnicę przykręca się  do muru.
  • Montaż skrzydła i klamek.
  • Uszczelnienie okna – jedna z ważniejszych czynności w całym procesie wymiany i montażu okna. Dobre uszczelnienie to podstawa termoizolacji. Z tego też powodu koniecznie jest użycie dobrej jakościowo pianki poliuretanowej.
  • Montaż parapetów..
  • Wykonanie pozostałych prace wykończeniowych – wyrównanie powierzchni ościeży masą szpachlową oraz uszczelnienie styków za pomocą masy silikonowej to swoista wisienka na torcie, a raczej na oknie.

Wymiana okien – na co zwrócić uwagę przy montażu?

W trakcie wymiany okien może dojść do wielu komplikacji, które utrudniają lub co gorsza, uniemożliwiają cały proces. Z tego też powodu zwróć uwagę na jakość materiałów montażowych i dokładność wykonania czynności montażowych przy stolarce. W przypadku zastosowania tzw. „montażu ciepłego” otwór pod nowe okno powinien być gruntownie przygotowany.

Pierwszą z nich jest wewnętrzna warstwa z taśmy paroszczelnej. Środkową warstwę uszczelnia pianka poliuretanowa, zaś zewnętrzna warstwa to uszczelnienie z taśmy paroprzepuszczalnej.

Jeżeli zdecydujesz się na wymianę okien późną jesienią lub zimą, to do ich montażu najlepiej użyć specjalnej pianki poliuretanowej, która jest odporna na niższe temperatury. Alternatywnym rozwiązaniem jest trójfunkcyjna taśma rozprężna.

Co więcej, jeśli wymieniasz okna w domu z ociepleniem, to należy umiejscowić je przy krawędzi zewnętrznej ściany. To pozwoli na zachowanie ciągłości izolacji.

Na koniec, przy montażu nowych parapetów pamiętaj, aby odchylić je w przeciwnym kierunku do ramy okna. Nie osadzaj ich zbyt głęboko. W przypadku wykorzystania starych parapetów zwróć uwagę na szczeliny, które – dla jeszcze lepszej izolacji – możesz wypełnić silikonem.

Ile kosztuje wymiana okna?

Oszacowanie przewidywanych kosztów wymiany okien, na samym początku umożliwia bardzo dokładne dopasowanie budżetu. Warto zaznaczyć, że jest to zazwyczaj usługa kompleksowa, w którą wlicza się demontaż starych okien, montaż nowych oraz obróbkę tynkarską.

Oczywiście wymiana okna balkonowego będzie różniła się od wymiany okna w kuchni. Z tego też powodu, koszt jest uzależniony od zakresu prac i stopnia ich skomplikowania. Cena wymiany okien zależna jest w dużej mierze od wymiaru okien i ich funkcji. Warto zatem skorzystać z fachowego doradztwa w zakresie stolarki i zapytać o dopasowanie okien do swoich wymagań i oczekiwań

Jak długo trwa wymiana okien?

To zależy. Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Wszystko jest uzależnione od dwóch czynników, czyli zakresu prac oraz doświadczenia monterów.

W przypadku wstawiania okien o takich samych rozmiarach, praca idzie sprawnie i szybko. Wówczas wymiana jednego okna powinna zajmować mniej więcej 60-90 minut. Teoretycznie wymiana okien w bloku zajmie około kilku godzin.

Jeśli chodzi o wymianę okien na mniejsze lub większe, to w grę wchodzi także dostosowanie otworu okiennego pod wymiar nowego okna, co przekłada się także na dłuższy czas pracy.

Wywóz i utylizacja starych okien

Po przeprowadzonych pracach z wymianą stolarki pozostają stare okna. Starą stolarkę jeżeli nie będzie ponownie wykorzystywana należy zutylizować. Wywóz starych okien po demontażu można zgłosić przy zamawianiu stolarki okiennej lub oddać przy okazji zbiórki gabarytów. Przy większych pracach remontowych polecane jest wynajęcie kontenera zbiorczego na odpady budowlane.