Dostarczamy okna i drzwi w systemach firmy Schüco.
Energooszczędne, pasywne z PCV i aluminiowe.
  

Okna dźwiękoszczelne – czym są i ile kosztują? Czy warto je wybrać?

Dźwiękoszczelne okna są najbardziej popularne w obszarach miejskich, gdzie poziom hałasu jest najwyższy. W dużym stopniu pozwalają zniwelować nieprzyjemne odgłosy dochodzące z ulicy. Sprawdź, czym są okna dźwiękoszczelne i jakie powinny mieć właściwości.

Dźwięki o niskich częstotliwościach, takie jak na przykład te, które wydaje śmieciarka krusząca śmieci, są trudniejsze do zablokowania niż dźwięki o wyższych częstotliwościach takie jak śpiew ptaków. Kiedy więc kupujesz okna zastanów się, przed jakimi hałasami chcesz się uchronić.

Czym są okna dźwiękoszczelne i jakie powinny mieć parametry?

Okna dźwiękoszczelne to zarówno nazwa handlowa, jak również pewien skrót myślowy oznaczający stolarkę w znaczący sposób redukującą hałas.

Tej klasy okna powinny zatrzymywać od 90 do 95 procent dźwięków dochodzących z zewnątrz. Należy jednak pamiętać, że żadne okno nie blokuje w stu procentach wszystkich dźwięków.

O tym, czy dane okna można zaliczyć do dźwiękoszczelnych decyduje współczynnik Rw, który określa skuteczność izolacyjną mierzoną w decybelach (dB). Zwykłe okna mają wskaźnik Rw na poziomie 30 dB, ale dźwiękoszczelne pozwalają zmniejszyć hałas nawet o 40 dB.

Pozornie może to wydawać się niedużo. Jednak parametry akustyczne mierzone są według skali logarytmicznej. To oznacza, że redukcja hałasu o 10 dB faktycznie tłumi go o 50 procent.

Tego typu okna znacznie poprawiają komfort, szczególnie w miejscach o dużym natężeniu ruchu, w pobliżu ulic, placu zabaw i na osiedlach. Czasami takie rozwiązanie należy traktować jako opcję, a niekiedy jest to po prostu konieczność.

Czym jest izolacyjność dźwiękowa i jak się ją mierzy?

Izolacyjność dźwiękowa oznacza różnicę między hałasem na zewnątrz a wewnątrz pomieszczenia przy zastosowaniu określonego okna.

Obowiązujące wartości i zasady obliczania wskaźników wskazują odpowiednie normy, w tym:

  • PN-EN ISO 717 1:1999+A1:2008 „Akustyka. Ocena izolacyjności akustycznej w budynkach i izolacyjności akustycznej elementów budowlanych. Izolacyjność od dźwięków powietrznych”,
  • PN-B-02151-3:1999 „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach. Izolacyjność akustyczna przegród w budynkach oraz izolacyjność akustyczna elementów budowlanych. Wymagania”.

Dokumenty te objaśniają między innymi, czym są wskaźniki adaptacyjne C i Ctr, które korygują wartość wspomnianego wcześniej wskaźnika Rw. W przypadku dźwięków o średniej i wysokiej częstotliwości stosuje się wskaźnik adaptacyjny C, natomiast dla hałasu o niskiej częstotliwości stosowany jest współczynnik Ctr.

Mając odpowiednie dane i wiedzę, że źródłem hałasu są wysokie dźwięki, można obliczyć izolacyjność akustyczną okna RA1. W tym celu od współczynnika Rw należy odjąć wartość współczynnika C.

Jeśli jednak hałas ma niższą częstotliwość i jest generowany głównie przez ruch uliczny, należy obliczyć wskaźnik RA2. Aby uzyskać odpowiedni wynik, od współczynnika Rw należy odjąć wskaźnik Ctr, który mieści się w graniach 4-8 dB.

Od czego zależy izolacyjność akustyczna okien?

Izolacyjność okien zależy między innymi od ich kształtu, wielkości, grubości szyb oraz liczby przeszkleń. Uzyskanie odpowiedniej  ochrony przed hałasem jest możliwe dzięki zastosowaniu szklenia specjalnego.

Przeczytaj na blogu: Okna dwuszybowe czy trzyszybowe?

W tym przypadku ważne są rodzaj i budowa poszczególnych szyb. Zadowalający rezultat można osiągnąć poprzez zastosowanie różnej sprężystości szkła, które zostało zalaminowane  specjalną folią akustyczną na okna.

Do tłumienia dźwięków przeważnie wykorzystuje się grubsze szkło, a przestrzenie między szybami wypełnia się ciężkim gazem, na przykład kryptonem. Dodatkowo izolacyjność akustyczną można zwiększyć poprzez zastosowanie szerokiej ramki dystansowej.

Wygłuszenie okien zależy też od liczby przeszkleń. Z reguły stosuje się potrójne szyby zespolone, ale w przypadku miejsc o dużym natężeniu nieprzyjemnych dźwięków warto rozważyć również pakiety czteroszybowe.

Bardzo ważny jest także montaż okien. Do tego celu stosuje się specjalne uszczelki, które blokują przedostawanie się dźwięków pomiędzy ościeżnicą a murem.

Przeczytaj na blogu: Wymiana okien – jak przebiega. Wszystko co warto wiedzieć o wymianie okien

Pamiętaj również, aby zlecić instalację stolarki sprawdzonej ekipie budowlanej. Nawet niewielkie błędy podczas montażu mogą mieć przykre konsekwencje.

Przeczytaj na blogu:

Jakie okna wybrać? Okna PCV czy aluminiowe, które są lepsze?

Wymiana okien – jak przebiega

Ile kosztuje okno dźwiękochłonne?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo wiele zależy od zastosowanej technologii, wielkości przeszkleń oraz współczynnika izolacyjności akustycznej. Z pewnością cena okna dźwiękoszczelnego będzie wyższa od zwykłej stolarki okiennej.

Czasami jednak warto wydać trochę więcej pieniędzy, aby mieć w domu spokój. Cena nie powinna być jedynym kryterium przy wyborze okien dźwiękoszczelnych. Ważna jest przede wszystkim renoma producenta.

Firma Mielczarek oferuje wysokiej jakości okna dźwiękoszczelne na profilach Schüco. Wyróżniają się one znakomitą izolacyjnością akustyczną, dzięki czemu można je stosować w miejscach o podwyższonym poziomie hałasu. Są przy tym energooszczędne, trwałe i zapewniają użytkownikom pełen komfort.