Dostarczamy okna i drzwi w systemach firmy Schüco.
Energooszczędne, pasywne z PCV i aluminiowe.
  

Okna narożne – jakie są rodzaje? Montaż i zalety okien narożnych

Okna narożne to często spotykane rozwiązanie w nowoczesnej architekturze. Ich wykorzystanie pozwala lepiej zagospodarować dostępne przestrzenie i uzyskać oryginalny efekt wizualny.

Okna narożne można spotkać zarówno w budynkach użyteczności publicznej, jak i domach prywatnych. W zależności od potrzeb można wybierać spośród różnych rodzajów okien narożnych. Poznaj ich cechy oraz wady i zalety.

Okna narożne – co to? Charakterystyka

Okna narożne to rodzaj stolarki okiennej, którą można zamontować na rogu budynku. Mają dwa przeszklenia ustawione względem siebie najczęściej pod kątem 90 stopni. Ze względu na ich specyficzną budowę i ustawienie są też bardziej narażone na negatywne oddziaływanie warunków atmosferycznych.

Dlatego powinny być cieplejsze i solidniejsze niż standardowe okna. Zaleca się, by miały minimum dwukomorowy pakiet szybowy oraz współczynnik przenikania ciepła Uw nie większy nić 0,9 W/(m2K). W celu wzmocnienia okien narożnych często do przeszkleń stosuje się szkło hartowane.

Dom jednorodzinny, stolarka aluminiowa TM77HI, kolor grafitowy, żaluzje fasadowe

Dom jednorodzinny, stolarka aluminiowa TM77HI, kolor grafitowy, żaluzje fasadowe

Rodzaje okien narożnych

Wyróżniamy dwie grupy okien narożnych, które różnią się od siebie konstrukcją. Są to okna narożne ze słupkiem oraz okna narożne ze stepem.

Okna narożne ze słupkiem

Okna narożne ze słupkiem posiadają słupek w miejscu łączenia się szyb. Aby podnieść walory estetyczne, ma on ten sam kolor, co struktura całej ramy okiennej, tworząc z nią spójną całość.

Ich dwa pakiety szybowe mogą być łączone nie tylko w wersji standardowej pod kątem 90 stopni, ale w razie potrzeby także pod kątem 45, 135 i 210 stopni. Zwykle jedno z dwóch skrzydeł okien ma funkcje otwierania.

Przy właściwym dociepleniu profilu narożnego okna ze słupkiem mogą być cieplejsze niż te bez słupka. Ich zaletą jest też niższa cena, choć prezentują się mniej atrakcyjnie i estetycznie. Z tego względu w budownictwie coraz częściej wybiera się okna narożne ze stepem.

Dowiedz się: Okna pasywne – czym są, co warto o nich wiedzieć i jakie wybrać?

Okna narożne bez słupka (ze stepem)

Okna narożne bez słupka, jak sama nazwa wskazuje, nie posiadają profilu łączącego oba skrzydła. Dzięki temu zyskują bardziej nowoczesny i minimalistyczny wygląd. Montuje się je wyłącznie pod kątem 90 stopni.

Jedno z przeszkleń jest nakładane na drugie, a w miejscu łączenia stosuje się wykończenie emalią ceramiczną lub specjalny silikon. Jako ocieplenie stosuje się od wewnątrz sznur dylatacyjny i specjalny klej.

Narożne okna ze stepem nie są otwierane i kosztują o jakieś 40% więcej niż te ze słupkiem. Jednocześnie prezentują się imponująco, zwłaszcza w przypadku dużych przeszkleń.

Dowiedz się: Jakie okna wybrać? Okna PCV czy aluminiowe, które są lepsze?

Okna narożne – zalety

Okna narożne to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Omówmy niektóre z nich.

Większa ilość światła w pomieszczeniach

Jedną z najważniejszych zalet, o której wspominają zarówno inwestorzy, jak i użytkownicy okien narożnych jest to, że do wnętrz dociera zdecydowanie więcej światła. Dotyczy to zwłaszcza okien narożnych tarasowych. Takie okna gwarantują lepsze doświetlenie światłem naturalnym nawet o 30%.

Dzięki temu, że światło słoneczne bez przeszkód dociera do pomieszczenia z dwóch stron budynku, wnętrza są nie tylko lepiej doświetlone, ale też dłużej wpadają do nich promienie słoneczne.

Dowiedz się: Kolor okien – jak dobrać kolor okien do elewacji i wnętrza budynku?

Optyczne powiększenie przestrzeni

Większa ilość przeszkleń i docieranie naturalnego światła do pomieszczeń przez narożne okna niesie za sobą kolejną korzyść – optyczne powiększenie wnętrz. Efekt ten wynika z lepszego doświetlenia i niejako „otworzenia” pomieszczenia na widok za oknem.

W niewielkich mieszkaniach i biurach okna narożne wprowadzą lekkości i nowoczesności aranżacji. Dotyczy to w szczególności wielkoformatowych okien narożnych, dzięki którym zaciera się granica między wnętrzem, a światem zewnętrznym. To sprawia, że wnętrze wydaje się większe, bardziej przestrzenne i swobodne.

Podniesienie walorów estetycznych budynków

Z punktu widzenia architektów i inwestorów okna narożne prezentują się atrakcyjnie nie tylko wewnątrz pomieszczeń, ale także z zewnątrz budynku. Dlatego warto zdecydować się na ich montaż już na etapie projektowania budynku.

Atrakcyjny wygląd budynku dzięki zastosowaniu narożnej stolarki okiennej podniesie jego wartość rynkową.

Niższe rachunki za energię elektryczną

Ze względu na to, że przez okna narożne do wnętrz dociera więcej światła przez dłuższy czas, odnotowuje się mniejsze zużycie prądu zużywanego na oświetlenie.

Zatem montaż okien narożnych może przyczynić się do oszczędności i rzadszego korzystania ze sztucznego oświetlenia, gdyż promienie słoneczne wpadają do pomieszczenia z dwóch różnych stron.

To przekłada się też na lepsze samopoczucie domowników, gdyż zazwyczaj lepiej czujemy się, gdy w pomieszczeniu jest sporo naturalnego światła. To szczególnie ważne w przypadku problemów z koncentracją czy obniżonego nastroju.

Przeczytaj na blogu: Okna dwuszybowe czy trzyszybowe?

Okna narożne – wady

Jak każde rozwiązanie, montaż okien narożnych ma też pewne wady. Oto niektóre z nich.

Wyższy koszt

Okna narożna to rozwiązanie niestandardowe, dlatego decydując się na ich montaż trzeba liczyć się z wyższymi kosztami. Wyższa cena wynika z nietypowej stolarki okiennej, której wykonania wymaga sporo doświadczenia i umiejętności oraz czasu. Montaż w rogu budynku także nie należy do najłatwiejszych.

Droższe są zwłaszcza okna narożne ze stepem, gdzie trzeba zadbać o odpowiednie łączenie i wzmocnienie dwóch przeszkleń, szczególnie narażonych na oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Dłuższy czas realizacji

Niestandardowa budowa okien narożnych niesie też za sobą dłuższy czas realizacji zamówienia. Takie okna są wykonywane zawsze na wymiar, nie da się więc ich kupić „od ręki”. Wymagają indywidualnego projektu i dopasowania ich do miejsca i warunków, w jakich mają być zamontowane.

Większa podatność na negatywne czynniki pogodowe

Okna narożne od zawsze miały gorsze parametry niż standardowa stolarka okienna. Zdecydowanie gorzej sobie radziły z termoizolacją czy szczelnością. Dzisiaj producenci zadbali o podniesienie ich jakości pod tym względem.

Niemniej wciąż są one bardziej narażone na oddziaływanie deszczu, wiatru czy słońca. Dlatego to ważne, by wybrać okna narożne od sprawdzonego producenta.

Konieczność planowania na etapie projektowania

Montaż okien narożnych wymaga wykonania specjalnych nadproży, wzmocnień stropu oraz ramy żelbetowej w przypadku dużych okien. Dlatego trzeba to zaplanować już na etapie projektowania budynku, gdyż później nie będzie możliwe wprowadzenie tych zmian.

Podobnie na etapie projektowania trzeba zadecydować, czy na oknach zamontować rolety lub osłony. Muszą one być uwzględnione w projekcie okien, gdyż nie każdy rodzaj osłon jest możliwy do zamontowania na tego typu oknach.

Przeczytaj na blogu: Szprosy w oknach — tak czy nie? Poznaj wady i zalety

Gdzie najlepiej montować okna narożne?

Okna narożne warto zamontować wszędzie tam, gdzie chcemy podziwiać piękny widok zza okna, jak las, park czy jezioro oraz tam, gdzie zależy nam na większej ilości naturalnego światła słonecznego. Sprawdzą się zwłaszcza w kuchni, salonie czy sypialni.

Wielkoformatowe okna narożne pasują zarówno do większych, jak i mniejszych wnętrz. Świetnie się prezentują w budynkach parterowych z wyjściem na ogród, gdyż tworzą wrażenie jednej przestrzeni, stanowiąc przedłużenie ogrodu znajdującego się po drugiej stronie szyby. Taki widok będzie działać odprężająco na wszystkich domowników.

Jak przebiega montaż okien narożnych?

Montaż okien narożnych przebiega inaczej w zależności od ich typu. Ze względu na to, że wszelkie nieprawidłowości w ich montażu będą potem bardzo widoczne, istotne jest, by okno idealnie dopasować do bryły budynku.

W tym wypadku kluczowy jest dokładnie wykonany i przemyślany projekt, uwzględniający wszelkie ograniczenia i ewentualne trudności, jakie mogą wyniknąć podczas jego realizacji. Warto zlecić tę kwestię profesjonalistom.

Czy warto wybrać okna narożne?

Okna narożne to dobry wybór, jeżeli zależy nam na efektownym i funkcjonalnym rozwiązaniu. Choć trzeba się liczyć z większymi nakładami finansowymi, efekty z pewnością zrekompensują każdy wysiłek i poświęcenie.

Okna narożne pięknie podkreślają walory architektoniczne nowoczesnych budynków, a jednocześnie pozwalają zadbać o przyjemną aurę wnętrz.